Ploštica posteľná

Ploštica posteľná je dnes rozšírená takmer po celom svete. Jej výskyt sa od roku 1980 dramaticky zvýšil. Kým v minulosti bola prítomnosť ploštíc typická pre rozvojové krajiny, postupne sa začali objavovať aj v rozvinutých štátoch.  

Alarmujúci nárast ich výskytu je zaznamenaný najmä v USA, Kanade a v niektorých častiach Európy ako napríklad Francúzko, Anglicko, Nemecko či Talianko . Príčiny tohto nárastu nie sú úplne jasné, ale môžeme ich pripísať faktom ako sú migračná politika, cestovný ruch a najmä zvýšená odolnosť ploštíc voči väčšine insekticídov.

Podrobne o plošticiach v jednotlivých sekciach

Čo je to ploštica postelná ?

Ploštica posteľná je oválny hrdzavo - hnedý hmyz s veľkosťou cca 4-8mm. Je to prakticky parazit,  ktorý sa živý krvou, vo voľnej prírode ho nenájdete. Na svoju obeť útočí v nočných hodinách, počas spánku hostiteľa. Počas dňa sa ukrýva pri svojom hostiteľovi na teplých a tmavých miestach - matrace , postele, nábytok, za obrazmi, pod tapetami atď. Je odolná, vydrží teploty od -17 °C - do + 49°C.

Samica kladie vajíčka  2 - 5 niekedy až 7 denne, za svoj cca 14 mesačný život ich nakladie zhruba 500. Vajíčka sú lepkavé, samička si ich priliepa na neprístupné tmavé miesta  . Pri izbovej teplote 24°C  sa z nich cca za 6 - 20 dní  vyliahnú 1mm priehľadné nymfy 1. štádia, ktoré sa potrebujú nacicať krvi, aby mohli prejsť do ďalších nymfálnych štádií. Pri priaznivých podmienkach pre plošticu k dospelosti to trvá do 30tich dní. V teplejšom období cicia krv každý druhý až tretí deň, v chladnejšom približne raz do týždňa. Krv cicia tam, kde pokožka je tenšia - krk, oblasť členka , zápästia, ale aj chrbát ruky ... Za 5 -10 minút intenzívneho cicania krvi sa ploštica ukryje a Vám ostávajú svrbivé až bolestivé štípance.

Sú ploštice posteľné nebezpečné ?

Ploštice sú otravný hmyz, ktorý znepríjemňuje život ľudom po nociach. Keďže je svetloplachá, v noci je najaktívnejšia. Ploštice Vás môžu doviesť k psychológovi, áno presne tak, aj odborník máva nočné mory!  V prípade, že človek je citlivejší alebo má oslabenú imunitu, môžu spôsobiť aj zdravotné problémy ako je horúčka, prípadné opuchy. Je pravdepodobnosť jedna k miliarde , že práve Vy sa vyspíte na hoteli, kde pred Vami spal človek s HIV a aj jeho aj Vás poštípala ploštica. Zatiaľ ale nebolo dokázané nič,  čo by ploštica posteľná prenásala.

Po dezinsekcií ploštíc je treba prostredie opustiť ?

Používame prostriedky, ktoré sú zaradené ako nejedy, nie sú zdraviu škodlivé, sú účinné predovšetkým na ploštice a iný druh hmyzu, ale treba mať na zreteli aj tak je to chémia ako napríklad savo! Prostredie nemusíte opustiť, stačí vyvetrať ošetrené priestory

Ploštice sa ešte vrátia?

Zásah proti plošticiam ošetrí Váš byt, nie byt susedov! Aj keď prípravky sú vysokokvalitné s účinnosťou cca 8 týždňov, nie je 100% že sa ploštice neobjavia znovu od Vašich susedov. V prípade veľkého zamorenia nie je vylúčenia migrácia vrámci bytov, migrujú cez zástrčky, v škárach od vedenia radiátorov, stupačky, v letných obdobiach aj cez vonkajších obvodových múrov.

Ako sa šíria ploštice?

Ploštice sa šíria migráciou obyvateľstva, ktorá je spôsobená hlavne turistikou a cestovaním za prácou. Ploštice sa k Vám môžu dostať aj z hniezda, ktoré máte pod oknom.

Súvis so slabou hygienou?

Slabý hygienický status nie je príčinou výskytu ploštici posteľnej, aj keď mnohí ľudia sa toho domnievajú.  Ploštice trápia aj luxusné domy, najlepšie hotely, pričom hygiena v 5* hotely je hygiena na mieste.