Ploštice štípance

Či už bývate v dome, byte alebo prevádzkujete ubytovacie zariadenie, je dôležité uvedomiť si, že ploštica posteľná je veľmi odolný hmyz, ktorý bez kŕmenia vydrží prežiť až niekoľko mesiacov. Schopnosť ploštice prežiť bez príjmu potravy závisí aj od teploty daného priestoru.

Správanie ploštice

Ploštice posteľné sajú krv z vášho tela najmä z paží, nôh,chrbtice, tvári, rúk. Krv cicajú všetky vývojové štádia ploštíc. Býva zvykom že najčastejšie pijú krv cca 1 - 2 hod pred rozvidnením. Ploštice môžu sať krv i u ľudí spiacich i cez deň. Pri dlhom hladovaní a vysokom výskytu sa doba satia a predispozičné miesta môžu zásadne zmeniť. Dospelé ploštice sajú krv cca 10 až 15 minút, najmladšie zhruba 3 minúty. Typické sú 3 bodnutia v nepravidelnej línii, ktoré bývajú žartovne pomenované v literatúre ako "raňajky, obed, večera". Po nakŕmení sa ploštice vrátia do svojich úkrytov, kde trávia potravu, následne začnú znova hľadať poživeň.

Ploštice majú veľmi vyvinuté ústne ústrojenstvo, prebodávajú kožu a do ranky vpúšťajú antikoagulanty a ďalšie látky ako hydraluronidázy, proteázy a kinázy. Krv sajú z vlásočníc, ale možu sať krv aj z poškodených tkanív. Samotné bodnutie človek nepociťuje, nepríjemné sú svrbiace kožné reakcie. Tieto reakcie sú nešpecifické a prakticky sa nedajú odlíšiť od bodnutia iného hmyzu. Avšak reakcie ľudí sú individuálne, pričom sa môže stať, že nebudete mať žiadne príznaky po uštipnutí. U väčšiny ľudí  sa uštipnutie prejaví vznikom červených a neskôr aj svrbiacich kožných vyrážok s priemerom  1 – 2 cm na spomínaných častiach tela. Uštipnutie pripomína napríklad štípanec od komára. V prípade, že človek je citlivejší alebo má oslabenú imunitu, môžu spôsobiť aj zdravotné problémy ako je horúčka či opuchy.