Čo je ploštica posteľná

Ploštice sú často zamienané s iným hmyzom ako sú napr. blchy alebo šváby. Prinášame vám pár tipov ako zaručene rozpoznáte, že sa vo vašom príbytku nachádzajú práve ploštice. 

Charakteristika ploštice

Ploštica posteľná (cimex lectularius) je parazitujúci malý, bezkrídly hmyz s plochým telom, ktorý sa živí satím krvi teplokrvných stavovcov. Satie krvi uprednostňuje predovšetkým na ľuďoch a svojich hostiteľov napáda hlavne v noci. Je červeno - hnedkastej farby.  Jej veľkosť je 4 – 5 mm. 

Ploštice si často ľudia mýlia s blchami ľudskými alebo švábom obyčajným, pričom ploštice neskáču ani nelietajú, pohybujú sa veľmi rýchlo po podlahách či stenách. Žijú cca 2,5 až 3 metre od miesta, kde spí hostiteľ. Dospelé jedince sa dožívajú cca 12 mesiacov, pričom ak sa nachádzajú v prostredí, kde je teplota cca od 20°C do 28 °C, môžu sa dožiť aj dlhšie. Ploštica ma nedokonalú premenu, od vajíčka až po dospelého jedinca sa zvlečie 5 krát. Vajíčko má len 1mm, jeho podoba je zrnku soli.  

Ploštice nepriťahuje nečistota, ale teplo svojho hostiteľa a oxid uhličitý.

Vývoj ploštici posteľnej

  • 1 vajíčko
  • 5 nymfálnych štádií
  • 1 dospelá ploštica ( samček alebo samička)

Samčekovia ploštíc koplujú so samičkami traumaticky - špeciálnym orgánom prepichujú ich telo (najčastejšie so spodnej časti zadočku) a ukladajú do nich spermie 

  • doma sania krvi : 5 - 20 minút
  • doba medzi dvoma saniami krvi : 3 -15 dní
  • dĺžka života dospelých ploštíc : 6 - 24 mesiacov
  • doba kladenia vajíčok po párení : 3 - 10 dní, množstvo 5 - 10 denne
  • doba liahnutia : 7 až 15 dní 
  • doba prechodu medzi dvoma vývojovými štádiami : 3 - 7 dní
  • celkové množstvo produkcie jednej samičky : 200 - 500 vajíčok

Život ploštice posteľnej

Teplota prostrediaInkubácia vajíčok (dní)trvanie cyklu (od vajička k vajíčku)Odolnosť dospelých ploštíc k hladovaniu(dní)
285-634neurčené
2396270-136
1820125143-260
1349neukončený340-560
7neliahnú sa neukončený220-465
Vývoj ploštice posteľnej

Ako rýchlo množia plostice

Graf zobrazuje neobmedzené rozmnožovanie ploštice posteľnej po dobu pol roka v prípade ideálnych podmienok a bez akéhokoľvek zásahu človeka. Jedna dospelá samička ploštice môže zniesť približne 1-5 vajíčok denne. Táto štúdia predpokladala, že to bude 1 vajíčko denne. Z vajíčok sa po pár dňoch liahnu malé nymfy, ktoré dospievajú po 30 dňoch. To znamená, že po 30 dňoch už novo-vyliahnuté ploštice môžu tiež začať klásť vajíčka. Ďalším predpokladom bolo, že pri každom vyliahnutí budú 4 samce a 3 samičky. A takto by potom mohlo vyzerať zamorenie (infestácia) plošticami po pol roku, presne 13328 ploštíc.

ploštice